ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی

وی با تاکید بر این که رشد پایدار در اقتصادی رخ می دهد که در برابر تکانه ها و فشار های داخلی و خارجی از خود انعطاف نشان داده و کمترین آسیب را ببنید، افزود: اقتصاد مقاومتی درون زاست، یعنی بر اساس قابلیت ها و ظرفیت های درونی اقتصاد و به صورت خودجوش حرکت می کند و برون گراست، یعنی از فرصت ها و امکانات موجود در عرصه های بین المللی بهره برداری می کند از جمله این که ما برای صادرات به بازارهای خارجی نیاز داریم همانطور که احتیاج به دانش فنی، تخصص و سرمایه موجود در بازار جهانی داریم.

طیب نیا با اشاره به کارگروهی در دانشگاه تهران از حدود یک و نیم سال قبل گفت: در این کارگروه روی اقتصاد مقاومتی مطالعات نسبتا جامعی انجام و با بهره گیری از نتایج آن سعی کردیم برنامه های راهبردی وزارت اقتصاد تنظیم شود، البته وقتی به صورت رسمی سیاست های اقتصاد مقاومتی از طرف مقام معظم رهبری ابلاغ شد، بنا بر این قرار گرفت که برنامه ها تطبیق داده شده و در صورت انحراف،‌تصحیح و اگر نیاز به تکمیل دارد، این کار انجام شود.

وی افزود: اگر ما آسیب شناسی از اقتصاد ایران به عمل بیاوریم، به نظر من بزرگترین مشکل ما وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی است که در دو حوزه تجارت خارجی و وابستگی بودجه به آن خود را نشان می دهد.

طیب نیا تصریح کرد: بخش عمده درآمدهای دولت، قبل و پس از انقلاب از محل صادرات نفت و گاز تامین شده به گونه ای که همه هزینه های عمرانی و بیش از نیمی از هزینه های جاری دولت از محل نفت تامین شده است در حالی که این وجوه در‌آمد نیست بلکه فروش دارایی و ثروت که متعلق به نسل های آتی است محسوب می شود.

وی گفت: منشا اصلی تورم، رشد پایین اقتصادی و نوسانات رشد اقتصادی در وابستگی به درآمدهای نفتی هستند؛ از این جهت در برنامه های خودمان به طور ویژه روی قطع وابستگی به درآمدهای نفتی برنامه ریزی کردیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: در حوزه تجارت خارجی ما قاعدتا باید صادرات غیرنفتی خودمان را توسعه دهیم و سطح پردازش و فرآوری محصولات را بالا ببریم و خام فروشی را تبدیل به فروش محصولات و فناوری های صنعتی کنیم.

وی تصریح کرد: سرمایه گذاری در صنایع وابسته به نفت و گاز، پتروشیمی، فولاد، خودرو و سایر صنایعی که می توانند از مزیت انرژی ارزان و مواد معدنی فراوان در ایران استفاده کنند، یک اولویت است که ما باید به آن بپردازیم و سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی را در این حوزه ها تشویق کنیم.

طیب نیا گفت: حوزه دیگر در بودجه دولت است و ما باید سهم درآمد پاک مالیاتی را بالا ببریم، یعنی مالیات از نتیجه کار و کوشش مردم که دولت این مالیات را صرف تامین خدمات، امنیت، زیربناهای تولید و بهداشت و درمان مناسب می کند در واقع مردم دارند نیازهای خود را از محل کار و دست رنج خود تامین می کنند که زندگی شرافتمندانه است از این رو درآمدهای مالیاتی درآمد پاک تلقی می شود در مقابل درآمدهای نفتی که به علت فروش سرمایه ، درآمد سیاه نامیده می شود.

وی افزود: البته آن درآمد سیاه را هم می توانیم پاک کنیم. اگر خام فروشی نکنیم و به جای آن محصولات با درجه پردازش بالا تبدیل کنیم طبیعتا محصولاتی با ارزش افزوده بالا تولید می شود که دولت هم می تواند بخشی را به عنوان مالیات از این اضافه درآمد دریافت کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: اگر دولت درآمدهای خود را از نفت تامین کند، از مردم احساس بی نیازی می کند ولی وقتی درآمد دولت از محل کار و تولید مردم اخذ شود، طبیعتا دغدغه اصلی و اولیه دولت، تولید و درآمد مردم خواهد بود از این رو ما برنامه جامعی را برای اصلاح نظام مالیاتی کشور طراحی کردیم.


منبع: mehrnews.com

/ 0 نظر / 11 بازدید